Malabadi Köprüsü Diyarbakır

MALABADİ KÖPRÜSÜ

Malabādī Köprüsü, Silvan’a 23,2 km uzaklıkta olup Silvan ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Silvan’dan rahatlıkla ulaşım imkânı vardır. Diyarbakır Tarihi Eserler Envanteri’ne kayıtlıdır.

MALABADİ KÖPRÜSÜ: Silvan İlçesinin yakınında ve Diyarbakır-Bitlis yolu üzerinde görkemli bir Artuklu Eseri olan Malabadi köprüsü, dünyadaki taş kamerli köprüler içinde kemeri en geniş olanıdır. Kemerin her iki yanından kervan ve yolcular için iki barınak oda da bulunmaktadır.

TARİHİ

1147 tarihli inşa kitabesine göre, Timurtaş b. İlgazi b. Artuk tarafından Artukoğulları Döneminde inşa ettirilen ve 12. yy. Selçuklu Dönemi anıtsal mühendislik-mimarlık başyapıtlarından olan tarihi Malabadi Köprüsü, 40.86 m açıklığındaki sivri ana kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en büyük kemer açıklığına sahip taş kemer köprüsüdür.
Malabadi Köprüsü; üzerinde bulunan insan, güneş ve arslan figürlü kabartmaları ve bünyesinde bulunan barınağı, helası ile özgün ve az sayıdaki köprü örneklerimizdendir.

AÇLIŞ SAATLERİMİZ

Hafta içi 8:00 – 5:00
Cumartesi 9:00 – 5:00
Pazar 11:00 – 4:00

  +90 412 224 8175

OFİS LOKASYON

TEDAVİLERİMİZ

Dişler tüketilen malzemelerden dolayı deforme halindedir. Düzgün bir şekilde kontrole gidilmediği zaman ağız içinde oluşan bakteriler dişlerimize zarar vermektedir. Dişlerimizin sararması bu sorunlar arasında gösterilmektedir. Çay, kahve, nikotin ve bunlara benzer maddelerden meydana gelen problemlerden dolayı dişler orijinal renklerini kaybedip sararmaya dönüyor. Kliniğimizde uzman doktorlarımız tarafından uygulanan diş beyazlatma servisi tamamen doğal yöntemlerle ve dişlere zarar vermeden uygulanmaktadır. Dişlerin başarılı bir şekilde beyazlaması için malzemelerin kaliteli olması çok önemlidir. Diyardent ailesi olarak tüm yapılan tedavilerde en kaliteli ürünler kullanılmaktadır.

Kanal tedavisi dişin kurtarılması için yapılan son işlemdir. Bir çürük mine tabakasını geçip dentin tabakasını tamamen çürütmüşse, diş sistemimizin sinir ve damar yapılarına ulaşmışsa, ayrıca pulpa bölümü içerisine kadar ilerlemişse, dişimizin fonksiyonlarından yararlanabilmemiz için yapmış olduğumuz tedavi biçimidir.

Diş için kanal tedavisi uygulaması yapmaya karar vermişsek, dişte bir oyuk açarak, diş kanallarının özel bir ilaç ile işlevlerini kaybetmesini sağlarız, ardından kanal yollarını ve dişin yapısını tamamen dolgu ile doldurarak, dişimizin fonksiyonlarından uzun yıllar yararlanabiliriz.

Doğumdan ergenlik çağına kadar geçen sürede ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemleri inceleyen ve çözüm getiren bilim dalıdır.

Dişler ve çenelerin estetik ve fonksiyonun idealine ulaştırarak bireyin yaşam kalitesini yükseltmesine katkıda bulunan bilim dalıdır. Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Fakat 6-7 yaşındaki her çocuğun kontrol amaçlı ortodonti uzmanına muayene ettirilmesi gerekir.

2018-10-01T21:35:20+00:00