Diyarbakır Ulu Cami

ULU CAMİ

Diyarbakır’da bulunan Ulu Camii, Anadolu’da bulunan en eski tarih değerlerimizdendir. Caminin özellikleri, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri bu yazımızda.

TARİHİ

Bahsettiğimiz bu tarihi camii Hz.Ömer (r.a) döneminde 639 yılında şehrin merkezindeki en büyük mabed olan Martoma Kilisesinin bulunduğu yere yapılmıştır. Sonrasında ise 1091 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah’ın emri ile büyük bir onarım gördüğünü, değişik dönemlerde çok kez tadilat ve eklentilerle bugünkü şeklini aldığını kitabelerinden haber almaktayız.Büyük Selçuklu hükümdarı olan Melikşah, Nisanoğulları ve İnal, Anadolu Selçuklu hükümdarı olan Gıyaseddin Keyhüsrev, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan,Artuklular ve Osmanlı padişahlarının çoğuna ait kitabeler caminin muhtelif yerlerinde bize tarihimizi fısıldıyor.

DİYARBAKIR ULU CAMİ MİMARİ YAPISI

Tarihin her döneminde ibadet merkezi olarak kullanılan tarih imzası olan Ulu cami Diyarbakır’daki en büyük yapılar topluluğudur. Bu yapının iki camisi (Hanefiler ve Şafiler Bölümü), iki medresesi (Zinciriye ve Mesudiye ), doğu-batı minaresi,maksuresi, abdesthane kısımlarından oluşmakta ve bütün bu külliyenin ortasında büyük dikdörtgen bir avlu yer almaktadır. Camiye giriş üç ayrı girişten sağlanır. Doğu tarafında bulunan kapıya ana (taç) kapı denir. Bu giriş kapısının her iki köşesinde aslanla boğa mücadelesini simgeleyen ve simetrik olarak işlenmiş kabartma bir figür yer almaktadır. İki hayvanın mücadelesini konu alan ana giriş kapısı oldukça geniş boyutlu bir kemer şeklinde bu yapının avlu bölümüne ulaştırır. Ulu caminin planı dikdörtgen şeklindedir ve çok sütunludur. Avlu içerisinde yer bulunan sekizgen planlı ile yapılmış şadırvan, sekiz adet sütun üzerine yerleştirilerek inşa edilmiştir.

AÇLIŞ SAATLERİMİZ

Hafta içi 8:00 – 5:00
Cumartesi 9:00 – 5:00
Pazar 11:00 – 4:00

  +90 412 224 8175

OFİS LOKASYON

TEDAVİLERİMİZ

Dişler tüketilen malzemelerden dolayı deforme halindedir. Düzgün bir şekilde kontrole gidilmediği zaman ağız içinde oluşan bakteriler dişlerimize zarar vermektedir. Dişlerimizin sararması bu sorunlar arasında gösterilmektedir. Çay, kahve, nikotin ve bunlara benzer maddelerden meydana gelen problemlerden dolayı dişler orijinal renklerini kaybedip sararmaya dönüyor. Kliniğimizde uzman doktorlarımız tarafından uygulanan diş beyazlatma servisi tamamen doğal yöntemlerle ve dişlere zarar vermeden uygulanmaktadır. Dişlerin başarılı bir şekilde beyazlaması için malzemelerin kaliteli olması çok önemlidir. Diyardent ailesi olarak tüm yapılan tedavilerde en kaliteli ürünler kullanılmaktadır.

Kanal tedavisi dişin kurtarılması için yapılan son işlemdir. Bir çürük mine tabakasını geçip dentin tabakasını tamamen çürütmüşse, diş sistemimizin sinir ve damar yapılarına ulaşmışsa, ayrıca pulpa bölümü içerisine kadar ilerlemişse, dişimizin fonksiyonlarından yararlanabilmemiz için yapmış olduğumuz tedavi biçimidir.

Diş için kanal tedavisi uygulaması yapmaya karar vermişsek, dişte bir oyuk açarak, diş kanallarının özel bir ilaç ile işlevlerini kaybetmesini sağlarız, ardından kanal yollarını ve dişin yapısını tamamen dolgu ile doldurarak, dişimizin fonksiyonlarından uzun yıllar yararlanabiliriz.

Doğumdan ergenlik çağına kadar geçen sürede ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemleri inceleyen ve çözüm getiren bilim dalıdır.

Dişler ve çenelerin estetik ve fonksiyonun idealine ulaştırarak bireyin yaşam kalitesini yükseltmesine katkıda bulunan bilim dalıdır. Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Fakat 6-7 yaşındaki her çocuğun kontrol amaçlı ortodonti uzmanına muayene ettirilmesi gerekir.

2018-10-01T21:32:11+00:00